skip to content
 

The following prizes are awarded each year for outstanding performance in the Law Tripos.

Prizes for the best overall performance

Prize 2014 2015 2016
The Sweet and Maxwell Prize (Part IA) Elliot Stevens (Robinson) Esther Cheah (Murray Edwards) & Christopher Coulter (Trinity) Jonathan Fung (Selwyn)
The Clifford Chance David Gottlieb Prize (Part IB) Benjamin Mak (Gonville & Caius) Elliot Stevens (Robinson) Richard Liu (Clare)
The Slaughter and May Prize (Part II) Max Kasriel (Wolfson) Henry Moore (Sidney Sussex) Rory Gregson (Christ's)

Subject Prizes

Prize name Parts 2014 Winner (2015) Winner (2016)
George Long Prize for Roman Law (Civil Law I) IA or II Charis Chung (Downing) & Joel Ng (Downing) Alison Lim (Gonville & Caius) & Andrew Sagar (Gonville & Caius) Jonathan Fung (Selwyn) and Joshua Fung (Trinity)
George Long Prize for Roman Law (Civil Law II) IB or II Jarret Huang (Downing) Adam van Schaik (St John's)  
Glanville Williams Prize for Criminal Law IA or II Joel Ng (Downing) & Elliot Stevens (Robinson) Christopher Coulter (Trinity) Jonathan Fung (Selwyn)
1 Chancery Lane Prize for the Law of Tort IA or IB Elliot Stevens (Robinson) Christopher Coulter (Trinity) & Cheng Xun Chua (Gonville & Caius) Aimee Harper (Downing)
ECS Wade Prize for Constitutional Law IA or IB Diana Gheorghiu (St John's) & Emma Hughes (Sidney Sussex) Allan Hennessy (Fitzwilliam) Yen Jean Wee (Selwyn)
Clifford Chance CJ Hamson Prize for the Law of Contract IB Joe Marshall (Downing) Elliot Stevens (Robinson) Richard Liu (Clare)
Falcon Chambers Prize for Land Law IB Ted Loveday (Gonville & Caius) Elliot Stevens (Robinson) Cheng Zun Chua (Gonville & Caius) & Gareth Goh (St Catharine's)

The Clive Parry Prize for International Law

IB Suhaib Aslam (Magdalene) Gillian Hughes (Selwyn) Richard Liu (Clare)
ECS Wade Prize for Administrative Law IB or II Benjamin Mak (Gonville & Caius) Emmeline Plews (St Edmund's) Akshay Karia (Trinity Hall)
John Hall Prize for Family Law IB or II Paige Mason (Emmanuel) Jemima Love (Gonville & Caius) Christopher Coulter (Trinity)
Clifford Chance Prize for EU Law IB or II Madeleine Hirschfield (Magdalene) Jarret Huang (St John's), Joe Marshall (Downing) & Henry Moore (Sidney Sussex) Emma Hughes (Sidney Sussex)
George Long Prize for Jurisprudence IB or II Benjamin Mak (Gonville & Caius) - Alexia Michaelides (Trinity)

Cambridge and District Law Society Prize for Criminology, Sentencing and the Penal System

IB or II Ian Tsui (King's) Jemima Love (Gonville & Caius) Alex Peters (Selwyn)
Norton Rose Fulbright Prize for Commercial Law II Priya Kotecha (Trinity) Sophie Madden (Gonville & Caius) Sher Lin (Queens')
Erskine Chambers Prize for Company Law II Patrick Todd (Sidney Sussex) Henry Moore (Sidney Sussex) Zaid Fathoala (Christ's)Joel Ng (Downing)
Clifford Chance CJ Hamson Prize for Aspects of Obligations II James Egan (Downing) Jia Wei Lee (Selwyn) Elliot Stevens (Robinson) & James Mitchell (Downing)
Herbert Smith Freehills Prize for Conflict of Laws II Brogan Roache (Gonville & Caius) Henry Moore (Sidney Sussex) Emma Hughes (Sidney Sussex)
Verulam Buildings Prize for Equity II Max Kasriel (Wolfson) Maria-Nectaria Antoniou (Trinity) & Benjamin Mak (Gonville & Caius) Elliot Stevens (Robinson)
Littleton Chambers Prize for Labour Law II Andrew Biden (Christ's) Benjamin Mak (Gonville & Caius) & Emmeline Plews (St Edmund's) Olivia Hosker (Trinity Hall) & Joshua Cainer (Downing)
Vincent and Brigit Keown Memorial Prize for Medical Law II Not on offer Not on offer Not on offer